Gündem

Bilyalı Rulman

Bilyalı rulman, sürtünmeyi azaltmak ve radyal ve eksenel yükleri desteklemek için bilyalar kullanan bir tür rulmandır. İlk yapılan ürünlerde ham yataklar tahtadan yapılmıştır. Bilyalı rulman, yaygın düz yatak veya iğneli makaralı yatak gibi diğer yatak türlerinden daha yüksek hızları taşıyabildikleri için yüksek hızlı uygulamalarda kullanılmaktadır.

Bilyalı rulmanlar genellikle radyal konumlarına göre iç bilezik, dış bilezik ve merkez bilye üçe ayrılmaktadır. Rulman firmaları tarafından açık veya korumalı olarak iki çeşit rulman üretilmektedir. Açık yataklar, kirlenmeye karşı korumak için yatağın bir veya her iki tarafında bir kapağa sahipken korumalı yataklarda, yatağın her iki tarafını da kaplayan kalkanlar bulunur. Açık yataklar, kolayca temizlenebildikleri için kirlenme tehlikesinin olmadığı yerlerde kullanılır. Korumalı yataklar kirlenme tehlikesi olduğunda kullanılmalıdır, ancak çok kirli koşullar için kullanılmamalıdır, çünkü bu tür yataklarda temizlik daha zordur.

Yağ Keçesi Bulunan Noktalar

Yağ keçesi, motorun yağ kullanan herhangi bir parçasında bulunabilir. Silindir bloğu bunlardan biridir. Çoğu motorun bulunduğu yer burasıdır. Pistonları ve diğer iç parçaları barındıran silindirler içinde yağ keçesi çeşitleri bulunabilir. Bir diğer kullanım alanı ise krank milidir. Bu parça, biyel kolları vasıtasıyla piston kollarının ve biyel kollarının döndürülmesinden sorumludur. Yağ keçesine krank keçesi adı da verilmektedir.

Kayış Çeşitleri

Kayış sistemleri, aracınızın aktarma organı sisteminin kritik bir bileşenidir. Motorun gücünü tekerleklere ve klima kompresörü, alternatör ve hidrolik direksiyon pompası gibi diğer bileşenlere iletirler. Aşınmış veya yıpranmış bir kayış çalışırken kayabilir ve aracınızın motorunda ciddi hasara neden olabilir. Triger kayışı ve V kayış olmak üzere kayış çeşitleri bulunmaktadır. Bu kayış çeşitlerini incelemek için https://www.ysnotomotiv.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kasnak

Araçlarda kullanılan kasnak, bir otomobilde veya başka bir motorlu araçta bir tahrik kayışına uyan bir tekerlektir. Motor yüksek devirlerde çalışırken kayışın kaymaması için kayışın düzgün bir şekilde konumlandırılmasını sağlar. Akünüzü değiştirdikten sonra veya serpantin kayışınızın kopması nedeniyle aracınızı çalıştırmakta zorlanıyorsanız, başka bir şey denemeden önce aracınızın kasnaklarını kontrol etmelisiniz. Birçok boyutta ve çeşitte kasnak araçlarda kullanılmaktadır. En çok kullanılan kasnak çeşitleri alternatör kasnağı ve dinamo kasnağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir