Gündem

Türkkan: “128 milyar dolar nerede? Bu sorunun muhatabı Sayın Erdoğan’dır”

İyi Parti TBMM Grup Başkanvekili, Lütfü Türkkan’nın yaptığu  basın açıklaması şöyle:

“128 milyar dolar nerede?”

2 milyar dolar yirmili yaşlarda bir genç Türkiye’yi dolandırmış kaçmış. Bu iki milyar dolar bu gencin hesabına gelene kadar niye kimse müdahale etmemiş. Bugün o gencin bazı siyasilerle fotoğraflarını görünce acaba siyasi bir ayağı var mı diye düşünüyoruz. Soruşturma başlatılmış iki milyar dolar gidip adam kaçtıktan sonra. Türkiye kümeste tüyleri yolunan tavuğa benzetilmiş.   

Haftalardır 128 Milyar Dolar nerede diye soruyoruz. Tüm Türkiye’yi ilgilendiren bu soruya hala net bir cevap alamadık. Son bir ayda İktidar mensupları 128 Milyar Dolar nerede sorusuna her biri farklı cevaplar verdi. Sayın Nurettin Canikli dedi ki; paranın bir kısmı yastık altında bir kısmı da vatandaşın hesabında. Vatandaş yastık altına bakıyor ama altın falan yok. Ben yastık altına baktım yok banka hesabına baktım orada da yok. Vatandaş pazardan alışveriş yapacağım diye alyansımı sattım diyor.

Merkez Bankası’nın rezervlerinden 2019 ve 2020 yıllarında büyük miktarlarda döviz satışı yapıldığını, hatta rezervlerin tarihte görülmemiş biçimde eksiye indiğini artık hemen herkes biliyor.  Mesele 2019 yılının Mart ayına kadar uzanıyor. Ekonomistler, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinde anlaşılmayan veya izah edilmeyen bir azalma olduğunu ilk kez bu tarihte fark etti. Fark ettiler de ne yaptılar? Ne yapacaklar; ne oluyor diye sordular.

“Paraların yerinin değiştiğini biliyoruz ama hangi coğrafi koordinatlara taşındığını bilmiyoruz”

128 Milyar dolar için Sayın Erdoğan dün; “Ne buhar olmuş, ne de birilerinin cebine girmiştir, yer değiştirmiştir. Yer değiştirmiştir.  Aslında 128 milyar gibi bir rakam yok, döviz altın alan vatandaşları açıklamak suç, özel sektör isterse kendisi açıklasın, bunu gündeme getirmek 128 milyar dolar nerede” kampanyasını siyasi muhalefet saikiyle açıklamak mümkün değildir.  Ortada bu ülkeye ve millete yönelik aleni bir ihanet, aleni bir saldırı, aleni bir hançerleme vardır. Bu izahlarımıza rağmen hala aynı teraneleri tekrar eden hiç kimseyi masum kabul etmeyeceğiz” dedi.

Paraların yerinin değiştiğini biliyoruz ama hangi coğrafi koordinatlara taşındığını bilmiyoruz. Haftalardır o yüzden soruyoruz. Paralar nerede Sayın Erdoğan? Bu kadar zor bir soru değil. 19 yıllık Ak Parti İktidarının hesabını sormuyoruz. Ona da sıra gelecek ama önce paralar.

Son 2 yılda Merkez Bankasından çıkan paraların dökümünü yayınlayın bankanın web sitesinde.

Artık internet devrinde yaşıyoruz. Nasıl ki bir gece yarısı kararname çıkarıp resmi gazetede yayınlıyorsunuz, çıkın bari bir gece Merkez Bankasının Web sitesinde (www.tcmb.gov.tr’de) yayınlayın. Ne siz yorulun ne de bizi yorun. Ama görülen o ki bunu yapmaya kimsenin cesareti yok.

Çiçeği burnunda Merkez Bankası Başkanı da paranın birilerinin kasasına gittiğini anlamış olmalı ki susuyor. Yoksa o koltuğa oturmadan önce halefi Naci Ağbal’a 128 Milyar dolar nerede açıkla diye köşe yazısı yazan kişi neden şimdi sus pus oldu. Paralar nerede? Ne yaptınız? Merkez Bankası hâlâ, bu sorunun yanıtını veremiyor. Onun yerine birkaç maaş almak dışında parayla alakası olmayan, Trollerin Başkanı Fahrettin Altun cevap veriyor. Halbuki Cumhurbaşkanı Erdoğan veya Sayın Lütfi Elvan ya da Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bu basit soruyu yanıtlayabilirler.

Çıkıp mertçe açıklamak yerine vinçlerle pankart avına çıkıyorlar. Bu ucube sistemde basit bir soruya cevap veriş tarzları bile garip. Tuhaf bir hükümet etme anlayışına sahip bunlar. Bu sorunun cevabını verin dedik, her biri başka cevap verdi. Şu ana kadar 42 tane cevap var. Hangisi doğru? 128 milyar $ nerede? 128 Milyar dolara ne olduğunu söylemek zorundasınız.

Kimileri halen paranın büyüklüğünü idrak etmemiş olabilir. Şöyle anlatalım. Parayı kim icat etti? Lidyalılar. Tam 2721 yıl önce para denen şeyi kullanmaya başladılar. Yani 128 Milyar dolarınız olması için o günden bugüne kenara her gün 128 bin dolar koymanız gerekiyor. 128 Milyar dolar neredeyse Türkiye Cumhuriyeti’nin 2021 bütçesine denk gelen bir para. Yani cebinizde bu para varsa tüm memurların maaşlarını ödüyorsunuz. Üstüne bir yıl boyunca toplanan tüm vergileri kendi cebinizden karşılayabiliyorsunuz.

Bitmedi. Kalan parayla köprü, hastane, otoyol ve diğer tüm ihaleleri kendiniz karşılayabiliyorsunuz. Kısaca bu para Türk milletinin bir yıllık alın terinin tamamı demek. Türkiye’nin bütçesi kadar bir para demişken madem bu parayı sattınız. Karşılığında Türk Lirası olarak aldığınız yaklaşık 900 Milyar lira para nerede Sayın Erdoğan? O para da ortada yok değil mi? O para olsaydı tam kapanma da uygulayabilirdiniz. Anlaşılan 128 milyar doların Türk Lirası olarak alınan karşılığı da yok. Bu parayı açıklamak zorundasınız.

 

128 Milyar dolar nerede sorusunun muhatabı Fahrettin Altun değildir. 128 Milyar dolar sorusunun muhatabı Mahir Ünal değildir. Nurettin Canikli ya da Cevdet Yılmaz hiç değildir. Bu sorunun muhatabı Sayın Erdoğan ve son 2 yıl içinde atadığı dördüncü Merkez Bankası Başkanı’dır. Onlar açıklamıyorsa kime soracağız. Malezya Merkez Bankası Başkanı’na mı soralım ya da Endonezya Merkez Bankası Başkanı’na mı soralım? Ya da bu ülkelerin büyükelçilerine 128 Milyar dolar nerede, sizde mi diye mektup mu yazalım? Hiç öyle kaçamazsınız. Bu paranın hesabını vereceksiniz. 128 Milyar doların hesabını hem Merkez Bankası yönetimi, hem de 128 Milyar doların siyasi ayağı olanlar verecek.

“İktidar koronavirüsten daha tehlileki”

Herkes kendini korusun, İktidardan fayda yok. Salgında işimiz Allah’a kaldı. Yasakları 2 saat öne çekip Koronavirüsün pes edeceğini düşünen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Koronavirüsten daha tehlikeli bir şey varsa o da bu İktidarın ta kendisidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, boş gözlerle bir cama bakarak “kısmi kapanma” kararlarını açıkladığı günün Covid-19 tablosuna göre Türkiye’de her 3 saniyede 2 kişi Koronavirüs’e yakalanıyordu. Ölüm hızı 5 dakikada 1 kişiye yükselmişti. Türkiye, 100 bin kişiye düşen hasta sayısı bakımından uzak ara dünya lideriydi.

Böyle bir ülkede yapılması gerekenin ne olduğunu bilim söylüyor: Uzun süreli tam kapanma! İktidar sıfırı tüketmemize neden olduğu için artık ne fabrikaları kapatmak mümkün, ne de küçük esnafı ayakta tutacak destekleri sağlamak mümkün. Türkiye’nin kefen parasını bile yediler. Hani Nurettin Canikli diyor ya; 100 yılda bir karşılaşacağımız bir durum yaşadık diye. Nurettin Canikli’nin kastettiği 100 yılda bir durum aslında şu: Böyle bir durumu bütün dünya yaşadı. Fransa, İngiltere, Almanya da yaşadı. Onlar tam kapanma yaptılar. Vatandaşlarına büyük miktarlarda yardım yaptılar. Dünya’nın ilk 20 ekonomisindeyiz dediğiniz siz ne yaptınız. Hâlbuki o 128 Milyar dolar tam da böyle bir dönemde lazımdı. Yani tam kapanmayı sağlayacak olan bir bütçeniz olmalıydı. O parayla bugün her vatandaşa 13 bin lira para dağıtılabilirdi. Başından bu yana yapmaktan imtina ettiğiniz tam kapanmayı bile sağlayabilirdiniz.

Türkiye’nin hastalıktan kırıldığı ve Sayın Erdoğan’ın “kısmi kapanma” açıkladığı gün, İngiltere 97 günlük kapanmanın ardından açılmıştı. Bugün onlar dışarıda bizler ise içerideyiz. Çünkü onların yöneticileri 3. Faza gelmiş her aşıdan geçtiğimiz Haziran ayında bol bol sipariş verirken, bizimkiler aşı almayı beceremediler, geciktiler.

Korona’yla mücadelede çok övünüyorduk ya; Avrupa şöyle perişan, böyle perişan diyorduk. Hastaneleri ağzına kadar dolu, baş edemiyorlar diyorduk. Şimdi onlar bizim için söylüyor. İş işten geçti artık. Şimdi diyorlar ki turizm sezonunu kurtaracağız. Biz bu halde iken bir de oturup başarı hikayesi kitabı yazmışlar. Bizi bu hale getiren Saray’da alınan keyfi kararlardır.

AK Parti ve MHP kongrelerini yaz ayına erteleyemezler miydi? Statta açık havada sadece delegelerin katılımıyla yapsalar olmaz mıydı? Ben İYİ Parti Kocaeli il Kongresini sadece delegelerin katıldığı bir statta yaptım. Bu şekilde onlar da yapsaydı, kademeli açılma yöntemi uygulanır, kimse ağzını açamazdı. Önce okullar açılırdı, 15 günde bunun vaka artışına etkisi ölçülürdü. Sonra lokantalar, kafeler devreye girerdi. 15 – 20 gün onların da etkisi test edilirdi. Daha sonra mesai saatlerinin düzenlemesine geçilirdi. En son şehirlerarası otobüslerdeki boş koltuk uygulaması kaldırılırdı. Böylece turizm sezonuna temkinli girerdik. Vaka sayısı Avrupa rekoru kırmazdı. Turizm sezonu umurunuzda olsa; ne ihtiyat akçesini yer yutar, ne de 128 milyar doları buhar ederdiniz.

Bugün Türkiye’nin kasasında para olsaydı, her vatandaşımızı aşılayabilir, maskelerden kurtulurduk. Soruyorum İktidara. Diğer ülkeler 2022 yılının aşılarını sipariş verirken bizim kasamızda bu yılın kalan aşılarını alacak paramız var mı? Yoğun bakımlarda yer kalmadı. İstanbul’da yoğun bakım can çekişiyor. Hastalar başka illere gönderiliyor.  Şimdi uzmanlar uyarıyor. Ankara piki geliyor. Sonraki il hangisi? Yazık değil mi bu insanlara? Şu anda kovitten genç ölümler yaşanıyor. Virüsü parayla yenebilirsiniz. İngiltere gibi Portekiz gibi tam kapanmayla yenebilir, normal hayata dönebilirsiniz.

Tüm vatandaşlara istisnasız nakdi yardım yaparak, insanların hayatlarını sürdürmesini sağlayarak yenebilirsiniz. 2 haftalık kısmi kapanma tiyatrosundan sonra şimdi ise tam kapanmayı konuşuyorlar. Tam kapanmayı istiyoruz. Biliyoruz ki bilim kurulu da istiyor, Sayın Sağlık Bakanı da istiyor. Başından beri istiyor. Ama sakın ola insanları eve hapsedip başınızın çaresine bakın demeye kalkmayın. Yoksa sonu tam bir sosyal ve ekonomik felaket olur. Bayramı Türkiye’ye zehir etmeyin.

“Tobb’a ve Tesk’e bağlı odalar 2 yıl aidat almasın”

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinden hemen hemen bütün sektörler etkilendi. Bu süreçte özellikle esnafımızın çoğu tamamen kepenk indirdi. Tüccarımız, sanayicimiz de bu süreçten nasibini aldı. Hepinizin bildiği gibi, bu insanlarımızın bağlı olduğu ve ciddi aidatlar ödedikleri odalar ve bu odaların üst kuruluşu olan birlikler var. Bu birlikler, ya da bu kuruluşlar, Pandemi süreci başladığından bu yana ne yazık ki esnaf için rahatlatıcı bir şey yapmadılar; Yasa gereği bunlar; ellerindeki paraları üyelerine direk veremiyor ya da kredilendiremiyorlar.

Bunu yapamıyorlar tamam ama yapabilecekleri bir şey var; bu salgın döneminde, bu zor dönemde, ödemekle yükümlü oldukları bu aidatları 1 ya da 2 yıl süreyle almayacaklarını ilan edebilirler. Bunun için yasal bir düzenleme gerekiyorsa Hükümet de bu düzenlemeleri hayata geçirebilir. Diyebilirler ki; “Her Oda zengin değil, bizim bu paralara, bazı odaların bu aidatlara ihtiyacı var.” O zaman da devreye TOBB ya da TESK girsin, onları desteklesin. Paraya ihtiyacı varsa göndersin. TOBB’un ya da TESK’in bu kadar gücü yok mu? Diyebilirler ki; “Bizim yasamız var almak zorundayız.” O zaman Hükümet düzenleme yapsın, bu birliklerin elini rahatlatsın onlar da üyelerden aidat almasın.

Vatandaştan uçan kuş için vergi alan iktidar O meşhur 5’li çetenin vergilerini sıfırlamamıştı.

Pandemi döneminde yeni şirket kuracak insanlarımız için de imkan sağlansa vergi alınmasa zaten azalan istihdama büyük katkısı olur. Bunların hepsi yapılabilecek şeyler. Buradan Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’e çağrıda bulunmak istiyorum: Gelin bu önerilere kulak verin, bu insanların bir nebze de olsa nefes almalarına katkı sağlayın.

“Bu pisliğin üzerinde Adalet ve Kalkınma Partisi daha fazla oturamaz”

Görevden alınan Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN ve eşinin sahibi olduğu Nanoksia şirketi tarafından görevde bulunduğu dönemde Ticaret Bakanlığına dokuz milyon liralık dezenfektan sattığı iddiaları gündeme geldi ve bu iddialar Bakanlıkca yapılan resmi açıklama ile “Bakan Pekcan’ın sahibi olduğu Nanoksia’dan yapılan alımın usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirildiği” ifade edilerek kabul edildi.

Sayın Pekcan tarafından da ayrıca bu konu doğrulandı. Sayın Bakan’ın bu eyleminin Türk Ceza Kanunu’nun 255 inci maddesinde yer alan nüfuz ticareti ve 257 inci maddesinde yer alan görevi kötüye kullanma suçları olduğu apaçık ortadadır. Adaletin tesis edilmesi için tüm siyasi parti gruplarının desteğiyle konu yargıya taşınmalıdır. Bu pisliğin üzerinde Adalet ve Kalkınma Partisi daha fazla oturamaz, her Meclis açıldığında hatırlatacağız. Meclisin bu konuda yargıya giden yolu açması tarihi bir sorumluluk olup aynı zamanda da hukuk devletinin gereğidir. Burada Sayın Bakan’ın ikrarı söz konusudur. Bakan’ın ürettiği dezenfektanları kendi Bakanlığı’na satması, tam bir çürümüşlük göstergesidir. Rezil olmadan bitirmek de mümkün bu görevleri. AK Parti bu pisliğin üzerine yatamaz. Sayın Bakan’ın Yüce Divan’a sevki, bunun arkasından gelecek olan daha fazla pis kokuların önüne geçebilir.

“Fatura soygunu devam ediyor”

Elektrik şirketlerine pandemi döneminde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacak. Yapılan yardım elektrik faturalarına yansıyacak. “Yap-işlet” santralleri ile yaşı 13 yıldan büyük ve ithal kömür ve doğalgaz kullanan santraller 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yardım mekanizmasına dahil edilecek.  

Şirketlere ödenecek pandemi yardımı parası, sistem işletmecisi olan kamuya ait Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’nin gelir tavanına eklenecek. Gelir tavanındaki harcamalar ise elektrik faturaları aracılığıyla halka yansıtılacak. Bu harcamalar daha önce iletim sistemi kullanım bedeli olarak faturalarda görünüyordu. Elektrik faturalarından yapılan soyguna halk tepki göstermesin diye bu harcamalar faturalara eklenmiyor. Şimdi soyguna bir kılıf bulmuşlar. Şirketlere aktarılacak olan 3 milyar liralık yardımı faturalara gizli zam olarak ekleyecekler. Milletin parasıyla yandaşlarının deliklerini kapatmaya çalışıyorlar. Gerekçeleri de pandemi ve ekonomik daralma nedeniyle elektrik tüketiminin azalması, elektrik üretim fiyatlarının düşmesi.

Bu millet sizin yandaşlarınızı doyurmak zorunda değil. Pandemide işini, dükkanını kaybeden vatandaş sadece bir tane faturasını ödemediğinde 5 gün içinde kesme ihbarnamesi gönderiyorsunuz. Şu mübarek Ramazan ayında iftar saati karanlıkta bırakıyorsunuz. Aynı şirketler pandemide ciroları düşünce elini hemen milletin cebine uzatıyor. Madem ezilenlerin iktidarı olduğunuzu iddia ediyorsunuz, pandemide işini kaybeden, geliri kesilen vatandaşın elektrik faturalarını devlet ödesin.

Siz yalanların iktidarısınız. Geçenlerde siz açıklamadınız mı, Türkiye yüzde 5,6 büyüdü. İmalat sanayi rekor üstüne rekor kırıyor demediniz mi?  Madem enerjiye olan talep düştü, elektrik tüketimi azaldı. Bu Türkiye’de çarkların durduğunun göstergesidir. Fabrikaların ve imalathanelerin kapandığının göstergesidir. Türk ekonomisini ölçmek istiyorsanız TÜİK rakamlarına değil, enerji tüketimine bakacaksınız. Çünkü yalanların İktidarındaki TÜİK rakamlarına güvenemezsiniz. Elektrik faturalarına baktığınızda yalanı göreceksiniz.

Sanayi, ticaret, enerji, tabii kaynaklar, bilgi ve teknoloji komisyonu başkan seçemedi”

Sanayi, ticaret, enerji, tabii kaynaklar, bilgi ve teknoloji Komisyona dün başkan seçilemedi. Komisyon Başkanlığına aday olan AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız. Niye seçilemedi biliyor musunuz? AK Partisi Grubu Milletvekili arkadaşlar komisyona gelmediler. Bu iktidara olan güven, bu hükümete olan güven, bu partiye olan güven kendi milletvekilleri tarafından da sıfırlanmış, komisyona bile gelmiyorlar, kendi başkanlarını seçmek için. AK Parti iktidarının geldiği noktayı özetlemek için çok önemli bir göstergedir, bu.

“Türkiye Resmi olarak F-35 Projesinden çıkarıldı”

Bildiğiniz üzere, Türkiye F35 savaş uçağı alabilmek için ABD’ye  1,2 milyar dolar ödeme yapmıştı. ABD Türkiye’nin parasını ödeyerek satın aldığı uçakları teslim etmedi ve kendi hava kuvvetlerinin envanterine kaydetti.  Türkiye’nin milyar dolarlık ödemesi adeta ABD tarafından gasp edildi. Şimdi geldiğimiz noktada, ortada ne uçak var ne de para var. Sayın Erdoğan bu konuyla ilgili olarak “F-35, vermiyor musunuz? Kusura bakmayın biz tedbirlerimizi alırız, başka yerlere döneriz” diyerek ABD’ye rest çekiyordu.  Ancak sonradan öğrendik ki iktidar, Türkiye’nin 1 milyar dolardan fazla ödeme yaptığı F-35 programında kalmasını sağlamak için, ABD’de gizlice lobi faaliyetleri yürütmüş. Türkiye’de siyasi iktidar, parasını ödeyerek satın aldığımız uçakları teslim alamadığı için uluslararası tahkim yerine ABD’li hukuk şirketi olan Arnold and Porter’a gitti ve kapalı kapılar ardında karşılıksız 750 bin dolar ödeme yaptı.

Şu geldiğimiz noktaya bakın, bir devlete savaş uçağı alabilmek için 1,2 milyar dolar ödeyeceksiniz o devlet parasını ödediğiniz uçakları size teslim etmeyince de gideceksiniz o ülkenin hukuk firmalarına, arabuluculuk yapması için tekrar ödeme yapacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti böylesine acz içinde bir yönetimi hak etmiyor. Bu lobi faaliyetleri sonuç getirmemiş olacak ki, Türkiye F-35 projesinden resmen çıkarıldı.

27 Haziran 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yapmıştı, demişti ki; “F-35 projesi için zaten 1,2 milyar doları ödedik. Eğer öyle yanlış bir hamlede bulunurlarsa meseleyi uluslararası tahkim mahkemesine götürürüz. Şimdiye kadar yaptığımız ödemeleri geri isteriz”. Sayın Erdoğan’ın ifade ettiği “o hamle” yapıldı. Türkiye hem f-35 projesinden çıkarıldı hem de 1,2 milyar doları gasp edildi. Şimdi iktidarın sözünün arkasında durmasını ve uluslararası tahkime giderek ABD’ye karşı Türkiye’nin haklarını savunmasını bekliyoruz. Türkiye’nin şimdiye kadar ABD’ye F-35 savaş uçakları için ödediği paranın tamamını geri almanızı bekliyoruz.  İYİ Parti olarak bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.

“Biden Ermeni Soykırımı iddiasını tanımaya hazırlanıyor”

Yarın bizim için 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Biden yönetimi 24 Nisan’da Türkiye’ye karşı büyük bir tuzak hazırlıyor. Bu tuzak tüm Türk milletini ilgilendiriyor. New York Times Gazetesi’nin büyük puntolarla verdiği habere göre, ABD Başkanı Joe Biden Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmeye hazırlanıyor.

F35 savaş uçaklarımızın gasp edilmesi, sözde Ermeni soykırımının yeniden gündeme getirilmesi, Doğu Akdeniz’deki Türkiye karşıtı tutum ve ülkemizin güney hattında açıkça destekledikleri terör devleti projesi bize göstermektedir ki; Trump dönemindeki Türkiye düşmanlığı, Biden döneminde artarak devam edecektir.

Siyasi iktidar, ABD’nin emperyalist ve buyurgan politikalarına karşı ferasetli olmalıdır. İYİ Parti iktidarı devralıncaya kadar – ne ABD’ye ne de başka bir dış güce verilecek herhangi bir tavize tahammülümüz yok. Bunun için siyasi iktidarı ferasetli olmaya davet ediyoruz.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort
Hatay escort
Aydın escort
İzmir escort
Ankara escort
Antalya escort
Bursa escort
İstanbul escort
Kocaeli escort
Konya escort
Mardin escort
Mersin escort
Samsun escort
Sinop escort
Tekirdağ escort
Rize escort
Amasya escort
Balıkesir escort
Çanakkale escort
Bolu escort
Erzincan escort
Şırnak escort
Adana escort
Van escort
Yozgat escort
Zonguldak escort
Afyon escort
Adıyaman escort
Bilecik escort
Aksaray escort
Ağrı escort
Bitlis escort
Siirt escort
Denizli escort
Çorum escort
Burdur escort
Diyarbakır escort
Edirne escort
Düzce escort
Erzurum escort
Kırklareli escort
Gaziantep escort
Giresun escort
Kilis escort
Kars escort
Karabük escort
Kırıkkale escort
Kayseri escort
Kırşehir escort
Malatya escort
Maraş escort
Manisa escort
Muş escort
Muğla escort
Kastamonu escort
Ordu escort
Nevşehir escort
Sakarya escort
Osmaniye escort
Şanlıurfa escort
Sivas escort
Trabzon escort
Tokat escort
Ardahan escort
Bartın escort
Karaman escort
Batman escort
Bayburt escort
Bingöl escort
Elazığ escort
Gümüşhane escort
Hakkari escort
Eskişehir escort
Isparta escort
Yalova escort
Uşak escort
Iğdır escort
escort
Konya escort
Sakarya escort
Samsun escort
Kocaeli escort
Kayseri escort
İzmir escort
Hatay escort
Gaziantep escort
Diyarbakır escort
Ankara escort
Adana escort
Antalya escort
Bursa escort
Mersin escort
Aydın escort
Balıkesir escort
Çanakkale escort
Kıbrıs escort
Kütahya escort
Manisa escort
Muğla escort
Tekirdağ escort
Trabzon escort
Yalova escort
Isparta escort
Kahramanmaraş escort
Ordu escort
Rize escort
Sivas escort
Afyon escort
Aksaray escort
Giresun escort
Şanlıurfa escort
Yozgat escort
Erzurum escort
Amasya escort
Çorum escort
Tokat escort
Uşak escort
Van escort
Bolu escort
Burdur escort
Kırşehir escort
Niğde escort
Osmaniye escort
Zonguldak escort
Düzce escort
Edirne escort
Erzincan escort
Karabük escort
Karaman escort
Kastamonu escort
Kırıkkale escort
Kırklareli escort
Aydın escort
muğla escort
tekirdağ escort
manisa escort
balıkesir escort
manavgat escort
alanya escort
fethiye escort
didim escort
trabzon escort
elazığ escort
ordu escort
kütahya escort
ısparta escort
rize escort
maraş escort
yalova escort
giresun escort
yozgat escort
tokat escort
şanlıurfa escort
sivas escort
batman escort
erzurum escort
sinop escort
kırşehir escort
karaman escort
kırıkkale escort
bolu escort
amasya escort
niğde escort
uşak escort
edirne escort
çorum escort
osmaniye escort
zonguldak escort
van escort
erzincan escort
Ceyhan escort
Çukurova escort
Kozan escort
Sarıçam escort
Seyhan escort
Yüreğir escort
Batıkent escort
Çankaya escort
Çubuk escort
Etimesgut escort
Keçiören escort
Mamak escort
Polatlı escort
Sincan escort
Yenimahalle escort
Bağlar escort
Ergani escort
Kayapınar escort
Yenişehir escort
Nizip escort
Şahinbey escort
Şehitkamil escort
Antakya escort
Defne escort
Dörtyol escort
İskenderun escort
Kırıkhan escort
Samandağ escort
Aliağa escort
Bayraklı escort
Bornova escort
Buca escort
Çeşme escort
Gaziemir escort
Karşıyaka escort
Konak escort
Menemen escort
Ödemiş escort
Torbalı escort
Develi escort
Kocasinan escort
Melikgazi escort
Talas escort
Çayırova escort
Darıca escort
Derince escort
Gebze escort
Gölcük escort
İzmit escort
Kartepe escort
Körfez escort
Akşehir escort
Beyşehir escort
Bosna escort
Ereğli escort
Karatay escort
Selçuklu escort
meram escort
Atakum escort
Bafra escort
Canik escort
Çarşamba escort
İlkadım escort
Vezirköprü escort
manavgat escort
alanya escort
belek escort
aksu escort
finike escort
gazipaşa escort
güllük escort
kaş escort
kemer escort
kepez escort
konyaaltı escort
korkuteli escort
kumluca escort
lara escort
muratpaşa escort
serik escort
gemlik escort
gürsu escort
inegöl escort
iznik escort
mudanya escort
nilüfer escort
orhangazi escort
osmangazi escort
yıldırım escort
kuşadası escort
didim escort
nazilli escort
söke escort
efeler escort
bandırma escort
altıeylül escort
edremit escort
karesi escort
susurluk escort
bodrum escort
gümbet escort
turgutreis escort
dalaman escort
fethiye escort
köyceğiz escort
marmaris escort
çerkezköy escort
çorlu escort
kapaklı escort
süleymanpaşa escort
anamur escort
erdemli escort
mezitli escort
silifke escort
tarsus escort
akhisar escort
salihli escort
soma escort
turgutlu escort
girne escort
lefkoşa escort
biga escort
çan escort
gelibolu escort
dinar escort
emirdağ escort
sandıklı escort
merzifon escort
suluova escort
taşova escort
gerede escort
mengen escort
bucak escort
yeşilyurt escort
akçakoca escort
kadirli escort
osmancık escort
sungurlu escort
ipsala escort
keşan escort
kilimli escort
üzümlü escort
aziziye escort
palandöken escort
yakutiye escort
bulancak escort
espiye escort
tirebolu escort
safranbolu escort
lüleburgaz escort
elbistan escort
sorgun escort
gediz escort
simav escort
tavşanlı escort
fatsa escort
ünye escort
ardeşen escort
çayeli escort
birecik escort
eyyübiye escort
haliliye escort
siverek escort
suruç escort
viranşehir escort
kangal escort
şarkışla escort
suşehri escort
yıldızeli escort
erbaa escort
niksar escort
turhal escort
akçaabat escort
araklı escort
of escort
ortahisar escort
istanbul masaj
ankara masaj
izmir masaj
bursa masaj
antalya masaj
adana masaj
konya masaj
şanlıurfa masaj
gaziantep masaj
kocaeli masaj
mersin masaj
diyarbakır masaj
hatay masaj
manisa masaj
kayseri masaj
samsun masaj
balıkesir masaj
maraş masaj
van masaj
aydın masaj
tekirdağ masaj
sakarya masaj
denizli masaj
muğla masaj
adıyaman masaj
afyon masaj
ağrı masaj
aksaray masaj
amasya masaj
ardahan masaj
artvin masaj
bartın masaj
batman masaj
bayburt masaj
bilecik masaj
bingöl masaj
bitlis masaj
bolu masaj
burdur masaj
çanakkale masaj
çankırı masaj
çorum masaj
düzce masaj
edirne masaj
elazığ masaj
erzincan masaj
erzurum masaj
eskişehir masaj
giresun masaj
gümüşhane masaj
ığdır masaj
ısparta masaj
karabük masaj
karaman masaj
kastamonu masaj
kilis masaj
kırıkkale masaj
kırklareli masaj
kırşehir masaj
uşak masaj
kütahya masaj
malatya masaj
mardin masaj
nevşehir masaj
niğde masaj
ordu masaj
trabzon masaj
osmaniye masaj
rize masaj
siirt masaj
sinop masaj
sivas masaj
tokat masaj
Çankaya masaj
Keçiören masaj
Mamak masaj
Polatlı masaj
Sincan masaj
Alanya masaj
Belek masaj
Kaş masaj
Kemer masaj
Korkuteli masaj
Lara masaj
Manavgat masaj
Serik masaj
Side masaj
Didim masaj
Efeler masaj
Kuşadası masaj
Nazilli masaj
Altıeylül masaj
Bandırma masaj
Edremit masaj
Karesi masaj
Susurluk masaj
Gemlik masaj
Gürsu masaj
İnegöl masaj
Mudanya masaj
Nilüfer masaj
Osmangazi masaj
Yıldırım masaj
Biga masaj
Çan masaj
Gelibolu masaj
Karahayıt masaj
Pamukkale masaj
Nizip masaj
Şahinbey masaj
Şehitkamil masaj
Antakya masaj
Defne masaj
İskenderun masaj
Bağcılar masaj
Bahçelievler masaj
Esenler masaj
Esenyurt masaj
Kadıköy masaj
Kağıthane masaj
Kartal masaj
Küçükçekmece masaj
Maltepe masaj
Pendik masaj
Sultangazi masaj
Ümraniye masaj
Üsküdar masaj
Alsancak masaj
Bayraklı masaj
Bornova masaj
Buca masaj
Çiğli masaj
Gaziemir masaj
Karşıyaka masaj
Konak masaj
Menemen masaj
Ödemiş masaj
Torbalı masaj
Darıca masaj
Gebze masaj
Gölcük masaj
İzmit masaj
Körfez masaj
Akşehir masaj
Beyşehir masaj
Ereğli masaj
Karatay masaj
Meram masaj
Selçuklu masaj
Akhisar masaj
Alaşehir masaj
Soma masaj
Turgutlu masaj
Elbistan masaj
Akdeniz masaj
Anamur masaj
Erdemli masaj
Mezitli masaj
Silifke masaj
Tarsus masaj
Toroslar masaj
Yenişehir masaj
Bodrum masaj
Dalaman masaj
Fethiye masaj
Köyceğiz masaj
Marmaris masaj
Menteşe masaj
Milas masaj
Adapazarı masaj
Serdivan masaj
Atakum masaj
Çarşamba masaj
İlkadım masaj
Eyyübiye masaj
Siverek masaj
Viranşehir masaj
Çerkezköy masaj
Çorlu masaj
Erbaa masaj
Keşan escort
Safranbolu escort
Boyabat escort
Kızıltepe escort
Üzümlü escort
Bucak escort
Kadirli escort
Bornova escort
Batıkent escort
Alanya escort
İnegöl escort
Orhangazi escort
İzmit escort

Akşehir escort
Tarsus escort
İlkadım escort
Çerkezköy escort
Ardeşen escort
Kuşadası escort
Merzifon escort
Bandırma escort
Çerkeş escort
Gelibolu escort
Gerede escort
Antakya escort
Ceyhan escort
Dinar escort
Besni escort
Bozüyük escort
Eskil escort
Diyadin escort
Ahlat escort
Çivril escort
Bağlar escort
Akçakoca escort
Aziziye escort
Lüleburgaz escort
Şahinbey escort
Bulancak escort
Digor escort
Keskin escort
Bünyan escort
Kaman escort
Battalgazi escort
Elbistan escort
Akhisar escort
Bulanık escort
Bodrum escort
Altınordu escort
Bor escort
Avanos escort
Adapazarı escort
Virenşehir escort
Gemerek escort
Kangal escort
Akçaabat escort
Erbaa escort
Tavşanlı escort
Karşıyaka escort
Çankaya escort
Manavgat escort
Nilüfer escort
Arnavutköy escort
Gebze escort
Beyşehir escort
Silifke escort
Atakum escort
Çorlu escort
Çayeli escort
Didim escort
Suluova escort
Edremit escort
Ilgaz escort
Biga escort
Göynük escort
İskenderun escort
Çukurova escort
Kaynaşlı escort
Emirdağ escort
Gölbaşı escort
Söğüt escort
Ortaköy escort
Dogubayazıt escort
Güroymak escort
Karahayıt escort
Bismil escort
Horasan escort
Mucur escort
Babaeski escort
Şehitkamil escort
Espiye escort
Kağızman escort
Yahşihan escort
Develi escort
Doğanşehir escort
Afşin escort
Alaşehir escort
Malazgirt escort
Marmaris escort
Fatsa escort
Ürgüp escort
Akyazı escort
Eyyübiye escort
Şarkışla escort
Araklı escort
Niksar escort
Simav escort
Buca escort
Çubuk escort
Muratpaşa escort
Görükle escort
Avcılar escort
Darıca escort
Çumra escort
Anamur escort
Çarşamba escort
Ergene escort
Fındıklı escort
Nazilli escort
Taşova escort
Susurluk escort
Çan escort
Mudurnu escort
Defne escort
Kozan escort
Sandıklı escort
Yahyalı escort
Patnos escort
Kahta escort
Pamukkale escort
Ergani escort
Oltu escort
Nizip escort
Görele escort
Sarıkamış escort
Yeşilyurt escort
Dulkadiroğlu escort
Kırkağaç escort
Varto escort
Fethiye escort
Kumru escort
Erenler escort
Akçakale escort
Suşehri escort
Of escort
Turhal escort
Torbalı escort
Haymana escort
Kepez escort
Osmangazi escort
Bağcılar escort
Derince escort
Ereğli escort
Erdemli escort
Bafra escort
Kapaklı escort
Pazar escort
Davutlar escort
Altıeylül escort
Ayvacık escort
Dörtyol escort
Sarıçam escort
Sur escort
Palandöken escort
Nurdağı escort
Tirebolu escort
Zile escort
Ünye escort
Selim escort
Kocasinan escort
Onikişubat escort
Salihli escort
Milas escort
Pamukova escort
Birecik escort
Yıldızeli escort
Ortahisar escort
Malkara escort
Yakutiye escort
Zara escort
Yomra escort
Konak escort
Keçiören escort
Lara escort
Yıldırım escort
Beylikdüzü escort
Gölcük escort
Karatay escort
Mezitli escort
Canik escort
Efeler escort
Ayvalık escort
Kırıkhan escort
Seyhan escort
Melikgazi escort
Pazarcık escort
Soma escort
Dalaman escort
Sapanca escort
Haliliye escort
Ödemiş escort
Mamak escort
Kemer escort
Mudanya escort
Çekmeköy escort
Körfez escort
Meram escort
Aliağa escort
Polatlı escort
Belek escort
Gemlik escort
Esenler escort
Fatih escort
Selçuklu escort
Akdeniz escort
Terme escort
Söke escort
Karesi escort
Yüreğir escort
Payas escort
Talas escort
Türkoğlu escort
Turgutlu escort
Datça escort
Gümbet escort
Serdivan escort
Karaköprü escort
Çeşme escort
Sincan escort
Gaziemir escort
Ulus escort
Kaş escort
Gürsu escort
Güngören escort
Mut escort
Samandağ escort
Yunusemre escort
Köyceğiz escort
Siverek escort
Toroslar escort
Menteşe escort
Kadıköy escort
İznik escort
Serik escort
Menemen escort
Aksu escort
Kağıthane escort
Kartal escort
Maltepe escort
Kestel escort
Yenişehir escort
Yatağan escort
Tire escort
Finike escort
Pendik escort
Sarıyer escort
Şişli escort
Sultangazi escort
Tuzla escort
Urla escort
Konyaaltı escort
Korkuteli escort
Kumluca escort
Karacabey escort
Ümraniye escort
Üsküdar escort
Zeytinburnu escort
Tekirdağ masaj salonu
Adana masaj salonu
Mersin masaj salonu
Bursa masaj salonu
Muğla masaj salonu
Balıkesir masaj salonu
Kocaeli masaj salonu
İstanbul masaj salonu
Ankara masaj salonu
Antalya masaj salonu
İzmir masaj salonu
Denizli masaj salonu
Çanakkale masaj salonu
Sakarya masaj salonu
Manisa masaj salonu
Malatya masaj salonu
Yalova masaj salonu
Sivas masaj salonu
Tokat masaj salonu
Kayseri masaj salonu
Trabzon masaj salonu
Aydın masaj salonu
Elazığ masaj salonu
Afyon masaj salonu
Kütahya masaj salonu
Ordu masaj salonu
Eskişehir masaj salonu
Gaziantep masaj salonu
istanbul masaj salonu
ankara masaj salonu
izmir masaj salonu
bursa masaj salonu
antalya masaj salonu
adana masaj salonu
konya masaj salonu
şanlıurfa masaj salonu
gaziantep masaj salonu
kocaeli masaj salonu
mersin masaj salonu
diyarbakır masaj salonu
hatay masaj salonu
manisa masaj salonu
kayseri masaj salonu
samsun masaj salonu
balıkesir masaj salonu
maraş masaj salonu
van masaj salonu
aydın masaj salonu
tekirdağ masaj salonu
sakarya masaj salonu
denizli masaj salonu
muğla masaj salonu
bağcılar masaj salonu
bahçelievler masaj salonu
esenler masaj salonu
esenyurt masaj salonu
kadıköy masaj salonu
kağıthane masaj salonu
kartal masaj salonu
küçükçekmece masaj salonu
maltepe masaj salonu
pendik masaj salonu
sultangazi masaj salonu
ümraniye masaj salonu
üsküdar masaj salonu
aliağa masaj salonu
alsancak masaj salonu
bayraklı masaj salonu
bornova masaj salonu
buca masaj salonu
çeşme masaj salonu
çiğli masaj salonu
gaziemir masaj salonu
karşıyaka masaj salonu
konak masaj salonu
menemen masaj salonu
ödemiş masaj salonu
torbalı masaj salonu
çankaya masaj salonu
keçiören masaj salonu
mamak masaj salonu
polatlı masaj salonu
sincan masaj salonu
alanya masaj salonu
belek masaj salonu
kaş masaj salonu
kemer masaj salonu
korkuteli masaj salonu
lara masaj salonu
manavgat masaj salonu
serik masaj salonu
side masaj salonu
didim masaj salonu
efeler masaj salonu
kuşadası masaj salonu
nazilli masaj salonu
altıeylül masaj salonu
bandırma masaj salonu
edremit masaj salonu
karesi masaj salonu
susurluk masaj salonu
gemlik masaj salonu
gürsu masaj salonu
inegöl masaj salonu
mudanya masaj salonu
nilüfer masaj salonu
osmangazi masaj salonu
yıldırım masaj salonu
biga masaj salonu
çan masaj salonu
gelibolu masaj salonu
adıyaman masaj salonu
afyon masaj salonu
ağrı masaj salonu
aksaray masaj salonu
amasya masaj salonu
ardahan masaj salonu
artvin masaj salonu
bartın masaj salonu
batman masaj salonu
bayburt masaj salonu
bilecik masaj salonu
bingöl masaj salonu
bitlis masaj salonu
bolu masaj salonu
burdur masaj salonu
çanakkale masaj salonu
çankırı masaj salonu
çorum masaj salonu
düzce masaj salonu
edirne masaj salonu
elazığ masaj salonu
erzincan masaj salonu
erzurum masaj salonu
eskişehir masaj salonu
giresun masaj salonu
gümüşhane masaj salonu
ığdır masaj salonu
ısparta masaj salonu
karabük masaj salonu
karaman masaj salonu
kastamonu masaj salonu
kilis masaj salonu
kırıkkale masaj salonu
kırklareli masaj salonu
kırşehir masaj salonu
uşak masaj salonu
kütahya masaj salonu
malatya masaj salonu
mardin masaj salonu
nevşehir masaj salonu
niğde masaj salonu
ordu masaj salonu
trabzon masaj salonu
osmaniye masaj salonu
rize masaj salonu
siirt masaj salonu
sinop masaj salonu
sivas masaj salonu
tokat masaj salonu
karahayıt masaj salonu
pamukkale masaj salonu
nizip masaj salonu
şahinbey masaj salonu
şehitkamil masaj salonu
antakya masaj salonu
defne masaj salonu
iskenderun masaj salonu
darıca masaj salonu
gebze masaj salonu
gölcük masaj salonu
izmit masaj salonu
körfez masaj salonu
akşehir masaj salonu
beyşehir masaj salonu
ereğli masaj salonu
karatay masaj salonu
meram masaj salonu
selçuklu masaj salonu
akhisar masaj salonu
alaşehir masaj salonu
soma masaj salonu
turgutlu masaj salonu
akdeniz masaj salonu
anamur masaj salonu
erdemli masaj salonu
mezitli masaj salonu
silifke masaj salonu
tarsus masaj salonu
toroslar masaj salonu
yenişehir masaj salonu
bodrum masaj salonu
dalaman masaj salonu
fethiye masaj salonu
köyceğiz masaj salonu
marmaris masaj salonu
menteşe masaj salonu
milas masaj salonu
adapazarı masaj salonu
serdivan masaj salonu
atakum masaj salonu
çarşamba masaj salonu
ilkadım masaj salonu
eyyübiye masaj salonu
siverek masaj salonu
viranşehir masaj salonu
çerkezköy masaj salonu
çorlu masaj salonu
erbaa masaj salonu
akcaabat escort
kiziltepe escort
artuklu escort
odunpazari escort
tepebasi escort
bodrum- escort
fethiye escort
milas escort
dalaman escort
marmaris escort
pamukkale escort
merkezefendi escort
adapazari escort
serdivan escort
corlu escort
suleymanpasa escort
cerkezkoy escort
efeler escort
nazilli escort
soke escort
kusadasi escort
didim escort
ipekyolu escort
ercis escort
onikisubat escort
dulkadiroglu escort
karesi escort
altieylul escort
balikesir edremit escort
ilkadim escort
bafra escort
bafra escort
melikgazi escort
kocasinan escort
talas escort
yunusemre escort
akhisar escort
turgutlu escort
sehzadeler escort
antakya escort
iskenderun escort
defne escort
dortyol escort
kayapinar escort
baglar escort
yenisehir escort
tarsus escort
toroslar escort
yenisehir escort
akdeniz escort
silifke escort
mezitli escort
gebze escort
darica escort
korfez escort
golcuk escort
sahinbey escort
sehitkamil escort
haliliye escort
siverek escort
eyyubiye escort
bosna escort
selcuklu escort
karatay escort
meram escort
eregli escort
seyhan escort
yuregir escort
cukurova escort
saricam escort
ceyhan escort
kozan escort
kemer escort
alanya escort
lara escort
side escort
manavgat escort
fethiye escort
kepez escort
konyaalti escort
finike escort
kas escort
elmali escort
muratpasa escort
demre escort
korkuteli escort
kumluca escort
osmangazi escort
gorukle escort
nilufer escort
yildirim escort
inegol escort
gemlik escort
buca escort
karabaglar escort
bornova escort
karsiyaka escort
konak escort
bayrakli escort
cigli escort
torbali escort
menemen escort
kecioren escort
cankaya escort
ankara yenimahalle escort
mamak escort
etimesgut escort
sincan escort
altindag escort
golbasi escort
kizilay escort
bozuyuk escort
safranbolu escort
yuksekova escort
cayeli escort
luleburgaz escort
bor escort
kesan escort
sorgun escort
isparta merkez escort
yalvac escort
bulancak escort
corum merkez escort
sungurlu escort
patnos escort
biga escort
kadirli escort
tavsanli escort
elazig merkez escort
kovancilar escort
zonguldak merkez escort
zonguldak eregli escort
erbaa escort
kozluk escort
kahta escort
sivas merkez escort
sarkisla escort
afyon merkez escort
sandikli escort
yakutiye escort
palandoken escort
altinordu escort
unye escort
fatsa escort
yesilyurt escort
battalgazi escort
ortahisar escort
polatli escort
aliaga escort
menderes escort
bergama escort
odemis escort
mudanya escort
serik escort
nizip escort
basiskele escort
kartepe escort
cayirova escort
erdemli escort
reyhanli escort
kirikhan escort
samandag escort
alasehir escort
soma escort
salihli escort
canik escort
carsamba escort
kapakli escort
akyazi escort
erenler escort