Gündem

Probiyotik Nedir?

Bugün sağlıklı yaşam denildiğinde öne çıkan en önemli konulardan biri elbette probiyotik terimidir. Bu terim son yılların en popüler kavramlardan biri olarak sağlıklı diyet listelerinde öne çıkar. Bu yazıda sağlık sorunu yaşayan ya da dengeli beslenerek kaliteli yaşamını korumak isteyenlere probiyotik nedir sorusu cevaplanacaktır.

Probiyotik Neden Önemlidir?

Probiyotik elbette sağlık konularında sıklıkla dile getirilir. Sindirim sisteminin etkin çalışması adına probiyotik içeren besinlerin tüketimi hep önerilir. Uzmanlar sindirim sisteminin yanında bağışıklığı zayıf olan kişilere de probiyotik yönünden zengin yiyecek ve içecekleri tavsiye ediyor. Bağışıklığın güçlü tutulması pandemi döneminde çok önemli bir konu haline gelmiştir. Bu açıdan, probiyotikli gıdalar mutfaklarda çok önemli bir yer tutuyor.

Probiyotik İhtiva Eden Yiyecekler

Hangi besinlerde probiyotik bulunur denildiğinde ilk olarak yoğurdu söylememek olmaz. Yoğurt tüketimi her açıdan faydalıdır. Zayıflamak isteyen bireyler, kilosunu dengede tutmak isteyenler, mide ülseri bulunanlar sıklıkla yoğurt tüketmelidir. Lahana bir diğer probiyotik içeren gıdadır. Lahananın turşusu yapıldığında en çok tavsiye alan yiyeceklerden birisi haline gelmiştir. Lahana turşusunun faydaları;

  • Bağırsakların düzenli çalışması için önemlidir,
  • Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyucudur,
  • Sindirim sisteminin etkin çalışmasını sağlar.

Görüldüğü üzere probiyotik içeren gıdalar çok çeşitli olup farklı alternatifleri mevcuttur.

Probiyotik İçeren İçecekler

Probiyotik içeren gıdalar arasında içeceklerden bahsetmemek olmaz. Kefir Kafkas ülkelerinin vazgeçilmez bir içeceği olarak ömür uzatır. Ayrıca ayran da çok önemli bir içecek olarak probiyotik açısından güçlüdür.

Probiyotiğin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Probiyotik içeren gıdaların tüketilmesi hem mide, sindirim ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara mücadele edenler için hem de sağlıklı bir görünüme kavuşmak isteyenler için çok yararlıdır. Ancak her gıdanın yararları kadar fazla tüketimi halinde zararları da ortaya çıkabilir. Bu açıdan şişkinlik, uyku hali gibi küçük sorunların da ortaya çıkması zararlar arasında sayılabilir.

Probiyotik Zayıflamak İçin İdeal Mi?

Probiyotik nedir derken diyetten de bahsetmek gerekir. Sağlıklı zayıflamak isteyenler ve dengeli beslenmek isteyenler için probiyotikli gıdalar çok idealdir. Bu gıdalar birçok diyetisyenin listesinde üst sıralarda yer alır ve tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir