Gündem

Küresel çapta Delta varyantı etkisi

Küresel çapta Delta varyantı kaynaklı zayıflamaya işaret eden verilere piyasanın negatif tepki vermediğini izliyoruz. Dün yatay kapatan ABD vadelileri bu sabah %0,2 civarında yükselişte. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi de Çin öncülüğünde yaklaşık aynı oranda alıcılı. Dün ABD’de açıklanan Conference Board tüketici güveni ve bu sabah Çin’de açıklanan özel sektör PMI verisi beklentilerin altında kalmıştı. Bugün de küresel çapta ağustos ayı PMI rakamları ve ABD’de ADP özel sektör istihdam verisi takip edilecek. Yurtiçinde de sabahtan ağustos ayına ilişkin PMI ve ikinci çeyrek büyüme verisi izlenecekken, öğleden sonra TCMB, yatırımcı ve ekonomistlerle bir toplantı düzenleyecek. Yurtdışı borsalardaki görünüş ve TL varlıklara yönelik pozitif algı ile birlikte BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntü ile başlayabilir. Dün, daha önce direnç yaptığı yatay seviyelerin hafif de olsa üzerinde kapatan endekste işlem hacmi 15milyar TL ile ağustos ortalaması olan 14,1milyar TL’nin üzerinde gerçekleşti. Hacim halen çok güçlü olmasa da kısa dönemli ortalamalarının üzerinde gerçekleşen dünkü işlem miktarı, endeksi mart ayından kalan ve 1.492/1.511 bölgesinde bulunan boşluğu hedeflemesi için yetebilir.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.  


 

     

MAKROEKONOMİ

   

Dün Euro Bölgesi’nde ağustos ayına ilişkin öncü TÜFE verisi izlendi. TÜFE öncü verilere göre ağustosta %2,2’den %3’e yükselerek son 10 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Veriye bakıldığında enerji fiyatları yıllık %15,4 arttı. Hizmet fiyatları ise yıllık %1,1 arttı. Gıda, enerji, tütün ve alkolü dışlayan çekirdek enflasyon ise ağustosta %0,7’den %1,6’ya yükseldi. ECB de Fed’e benzer şekilde açılma ile enflasyonist baskıların azalacağı yönünde görüş bildirmekte fakat enflasyonun seyri şahinler ve güvencin üyeler arasında varlık alımı azaltımına yönelik tartışmaları belirginleştirebilir. Bir sonraki ECB toplantısı 9 Eylül’de. 

ABD’de Delta varyant yayılımı tüketici güveni üzerinde etkili olmaya devam etmekte. Ağustosta Conference Board tüketici güveni 125,1’den 113,8’e geriledi. Cari duruma ilişkin endeks 157,2’den 147,3’e gerilerken, beklentiler endeksi ise 103,8’den 91,4’e geriledi. Daha önce açıklanan Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi de ağustosta benzer şekilde son 10 yılın en düşük seviyesi olan 70,3’e gerilemişti.

Ayrıca ABD’de ağustos ayına ilişkin Chicago PMI 73,4’ten 66,8 seviyesine geriledi ancak büyüme bölgesindeki güçlü seyrini sürdürdü. Anket katılımcısı firmalar, üretim artış hızı düşerken sipariş yığılmalarının keskin bir şekilde yükseldiğini bildirdi. Firmalar, mevcut ham madde ve işçi arzının yeni siparişlere ayak uydurmak için yeterli olmadığını belirtti. Firmalar, girdiler için daha yüksek maliyetler bildirmeye devam ettiğinden girdi alımları fiyatları endeksi 1979’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yurt içinde temmuz ayında ihracat aylık %16,9 azalırken, yıllık bazda ise %10,2 artı ve 16,4 milyar USD seviyesinde geldi. Aylık bazda gerilemeye rağmen ihracat tarihi ortalamalarının üzerinde. 12 aylık kümülatif ihracat ise ilk kez 200 milyar USD’yi aştı ve rekor seviyesini yeniledi.
 
İthalatta temmuz ayında ise aylık %8,6 düşüş görmekteyiz fakat yıllık bazda %10,2 artış görmekteyiz. Tarihi ortalamalara göre yüksek seyretmeye devam etmekte. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ihracat aylık %1,1 düşerken, ithalat ise aylık %4,2 arttı.
 
Dış ticaret açığı temmuz ayında aylık %48,7, yıllık ise %51,3 artarak 4,3 milyar USD’ye çıktı. 12 aylık kümülatif dış ticaret açığı 48,6 milyar USD olurken, GSYH oranı da temmuzda %6,7 seviyesine yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %79,3 ile yılın en düşüğünde.


   Kaynak: TÜİK.
 
Hatırda Kalması Gerekenler
 
Altın ithalatında olumlu görünüm devam etmekte. Geçen sene dolarizasyonla birlikte artış kaydeden altın ithalatı, temmuz ayında 2016’dan beri en düşük seviyede.
 
Dikkat çekici olarak artan ekonomik aktivite ve petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle enerji ithalatının salgın sonrası en yüksek seviye olan 4 milyar USD olduğunu görmekteyiz. Ağustos ayında ise Delta varyantın küresel ekonomik toparlanmaya dair yarattığı endişelerle Brent petrol fiyatında düşüş gördük. Bu açıdan önümüzdeki ay enerji ithalatı düşebilir fakat yüksek seviyelerini koruyacaktır.
 
İthalatta kısmi düşüş görsek de yüksek seviyeler korunmakta. Alınan makroihtiyati tedbirlerle tüketim malı ithalatında yavaşlama görülmekte fakat mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ithalat verisinde aylık artış görülmekte. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, bireysel kredilerin sınırlandırılmasına yönelik geçen hafta çalışma sinyali vermişti. Bu açıdan önümüzdeki dönemde alınacak tedbirlerle ithalattaki yavaşlamanın özellikle tüketim malı kaynaklı belirginleşmesi beklenebilir.
 
Artan Delta varyant yayılımına rağmen güçlü küresel taleple ağustos ayında günlük verilere göre ihracatın aylık bazda tekrar artacağını ve 19 milyar USD seviyesini aşacağını düşünmekteyiz. Özellikle bayram nedeniyle resmi tatil gün sayısının fazla olmasının da etkisiyle temmuzda ihracatta bir yavaşlama görmüştük fakat yine de tarihi ortalamalara göre yüksek seviyelerde.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Eylül-Kasım dönemi iç borçlanma stratejisinde, eylül ve ekim aylarına ilişkin borçlanma hedefinin aşağı çekildiği gözlendi. Bu kapsamda, daha önce eylül ayı için açıklanan 45 milyar TL’lik iç borçlanma hedefi 40 milyar TL’ye, ekim ayı için açıklanan 53,4 milyar TL’lik iç borçlanma hedefi ise 47,4 milyar TL’ye indirildi.

  • Bu kapsamda, eylül ayında 35,9 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 40 milyar TL iç borçlanma hedefleniyor. Ekim ayında 46,2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 47,4 milyar TL iç borçlanma planlanıyor. Kasım ayında ise 11,1 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 20 milyar TL iç borçlanma öngörülüyor.

 
Bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında TSİ 16.45’te ağustos ayına ilişkin imalat sektörü PMI nihai verisi açıklanacak. ABD’de ağustos ayına ilişkin öncü imalat PMI, 63,4’ten 61,2 seviyesine gerilemiş ve imalat sektöründe büyüme hızının kısmi yavaşladığına işaret etse de güçlü büyüme bölgesindeki seyrini sürdürmüştü. İmalat PMI güçlü kalmasına rağmen fabrika faaliyetlerinde 4 aydaki en yavaş büyümeye işaret etmişti.

Ayrıca TSİ 17’de ABD’de ağustos ayına ilişkin ISM imalat sanayi PMI endeksi verisi takip edilecek. ABD’de temmuz ayına ilişkin ISM imalat sanayi PMI endeksi, 60,6’dan 59,5 seviyesine sınırlı gerilemişti, ancak büyüme bölgesindeki güçlü seyrini sürdürmüştü. Endeksin kısmi gerilemesinde, yeni siparişler, üretim ve tedarikçi teslimatlarının önceki aya göre daha yavaş artması ve stokların daralması etkili olmuştu. Öte yandan, istihdam toparlanmış ve fiyat baskılarının hafiflediği gözlenmişti. ISM İmalat Sanayi PMI’ın ağustosta 58,6 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor.

Bunun yanında, TSİ 15.15’te ABD’de ağustos ayına ilişkin ADP özel sektör istihdam verisi açıklanacak. ADP özel sektör istihdam, haziranda 680 bin kişi artışın ardından temmuzda 995 bin kişi artması beklenirken son dönemde artan Delta varyant kaynaklı vakaların etkisiyle 330 bin kişi artışla beklentilerin oldukça altında artış kaydetmişti. Ülke genelinde vakalar arttıkça ve birçok işletmenin personel artırma girişimlerine ve rekor sayıdaki iş ilanlarına rağmen istihdam imkanı sağlama hızında azalma gözlenmişti. Ayrıca özellikle otomobil sektöründe devam eden hammadde sıkıntıları imalat sektörü istihdamını olumsuz etkilemeye devam etmişti. Hizmet sektöründe ise, eğlence ve konaklama, eğitim, sağlık, ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri kaynaklı 318 bin kişilik istihdam artışı olurken, reel sektörde ise imalat sanayi ve madencilik kaynaklı 12 bin kişilik sınırlı istihdam artış kaydedilmişti. Ağustos ayına ilişkin ADP özel sektör istihdamın ise 613 bin kişi artış sergilemesi bekleniyor. 
Bunun yanında, TSİ 19’da Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in konuşması takip edilecek.

Avrupa tarafında, bölge genelinde ağustos ayına ilişkin imalat PMI nihai verileri açıklanacak. Euro Bölgesi imalat PMI öncü verileri, Almanya öncülüğünde ağustos ayında zirvelerinden gerileyerek ekonomik toparlanma hızında yavaşlamaya işaret etmişti. Bununla birlikte temmuz ayındaki zirve seviyelerinden gevşeyen PMI verileri halihazırda tarihsel ortalamaların belirgin üzerinde seyrederek üçüncü çeyrekte güçlü bir büyüme beklentisinin sürmesini sağlamıştı. Euro Bölgesi’nde hizmet PMI verilerine nazaran tedarik zincirindeki sıkıntılarla imalat PMI verilerinde hız kesme daha çok ön plana çıkmıştı.

Ayrıca TSİ 09’da Almanya’da temmuz ayına ilişkin perakende satışların aylık bazda -%0,9 oranında gerilemesi ve yıllık bazda ise artış hızının %6,2’den %3,7 seviyesine yavaşlaması bekleniyor. Bunun yanında, TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde temmuz ayına ilişkin işsizlik oranının %7,7’den %7,6 seviyesine gerileyerek düşüşünü sürdürmesi bekleniyor. Ayrıca TSİ 15’te ECB Yönetim Konseyi Üyesi Jens Weidmann’ın konuşması takip edilecek.

Diğer yandan, bugün OPEC+ Grubu Toplantısı takip edilecek. OPEC+ Grubu üyeleri, önümüzdeki bir kaç ay boyunca günde 400 bin varillik üretim artışı kararını yeniden gözden geçirmek üzere toplanacaklar. Biden, artan petrol fiyatlarının küresel ekonomik toparlanmaya karşı bir tehdit olduğu görüşünü savunarak OPEC üyelerinden bunun önüne geçmek için petrol üretimini arttırmaları çağrısında bulunmuştu. OPEC+ Grubu üyelerinin bu günkü toplantıda petrol fiyatlarının yükselmesiyle petrol arzını artırma planına bağlı kalmaları bekleniyor.
 
Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYH büyüme verileri açıklanacak. 2021 yılının birinci çeyreğinde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, çeyreksel %1,7 artış gerçekleştirmişti. Ekonomi, birinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %7 ile son 12 çeyreğin en yüksek büyümesini kaydetmişti. Stoklar hariç bütün alt kalemler, büyümeyi pozitif etkilerken, yıllık %7 büyümenin kaynaklarına baktığımızda tüketim +4,7 puan (özel tüketim 4,5 puan, kamu tüketimi 0,2 puan), sıkı finansal koşullara karşın yatırımlar +2,9 puan büyümeyi olumlu etkilemişti. Stokların eritilmesi büyümeyi -1,5 puan aşağı çekerken, net ihracat +1,1 puanla 2019 yılının 3. çeyreğinden bu yana ilk kez büyümeye pozitif katkı yapmıştı.

  • İkinci çeyrekte ise büyüme yılın başlangıcındaki öngörülerden daha iyi seyretti. Sıkı finansal koşullara ve zaman zaman uygulanan salgın tedbirlerine karşın hazirandaki açılmanın da pozitif etkisiyle iç talepte belirgin bir yavaşlama olmaması ve özellikle ihracatın güçlü seyretmesi ikinci çeyrekte iktisadi faaliyeti destekledi. Geçen sene salgını derinden hissettiğimiz ikinci çeyreğin yarattığı baz etkisiyle de yıllık büyümenin %20’nin üzerinde gelmesi beklenmekteÇeyreklik olarak da %1 civarında bir büyümenin mümkün olabileceği öngörülmekte.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, son konuşmasında büyüme trendinin 3. çeyrekte de devam ettiğini ve dışsal bir şok olmaması durumunda yıl sonunda %8 üzerinde bir büyüme rakamı beklediklerini ifade ederken, büyümenin temel sürükleyicilerinin yatırımlar ve dış talep olduğunu belirtmişti.

Ayrıca TSİ 10’da ağustos ayına ilişkin İSO Türkiye imalat PMI verisi açıklanacak. ISO İmalat PMI, temmuzda 51,3’ten 54 seviyesine yükselerek, sektörün faaliyet koşullarında ocak ayından bu yana en güçlü iyileşmenin yaşandığına işaret etmişti.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Netaş Telekomünikasyon (NETAS, Pozitif): Vakıfbank’ın (VAKBN, Nötr), Genel Müdürlük binalarında ve 934 şubesinde yer alan yaklaşık 91.500 adet BT Donanım Envanterinin, parça ve konsinye cihaz dahil Saha Bakım ve Onarım hizmetini 3 yıl süre ile sürdürmek üzere Vakıfbank ile Şirket arasında bir sözleşme imzalanmıştır.

10 Ağustos 2021 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

Bankacılık: BDDK, 2021 yılının Temmuz ayına ait Bankacılık Sektörü verilerini açıkladı. Buna göre;  Haziran ayındaki oldukça yüksek karın ardından (dönem sonu olması nedeniyle yapılan düzenlemelerin de katkısıyla) Bankacılık sektörünün Temmuz ayı net dönem karı bir önceki aya göre %29,4 oranında azalarak 6,4 milyar TL’ye gerilemiştir. TÜFE endeksli tahvillerin devam eden katkısının yanı sıra TL kredilerden elde edilen faiz geliri ile artamaya devam eden net faiz gelirleri ve düşüş gösteren karşılık giderleri karı desteklerken, baz etkisiyle azalan net ücret ve komisyon gelirleri ile artan ticari zarar kalemi karın daha yüksek gelmesini engellemiştir. Temmuz ayında net faiz gelirleri aylık bazda %9,4 oranında artış kaydetmiş ve 19,7 milyar TL’ye yükselmiştir. Haziran ayında açılan ekonomi ve dönem sonu olması nedeniyle görece yüksek gerçekleşen net ücret ve komisyon gelirleri temmuz ayında %7,2 oranında gerilemiş ve 5 milyar TL’ye düşmüştür. Öte yandan, haziran sonunda dönem sonu karşılık düzenlemesi ile yüksek gelir yazılan diğer faaliyet gelirlerinde temmuz ayında %39 oranında düşüş gözlenirken, operasyonel giderler %3 oranında artış kaydetmiştir. Ticari zararın 3,45milyar TL artarak 7,5 milyar TL’ye yükselmesi ise karı baskılamıştır. Karşılık giderlerinin %35,3 oranında düşerek 5 milyar TL’ye gerilemesi ise dönem karını desteklemiştir. Temmuz ayında özel sektörün net dönem karı aylık bazda %10,4 oranında azalarak 5,2 milyar TL’ye gerilerken, kamu bankalarının karı %63,3 oranında düşmüş ve 1,2 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.  Temmuz ayı karı sonrasında bankacılık sektörünün Ocak – Temmuz 2021 dönemi net karı yıllık %3,1 oranında artarak 40,2 milyar TL’ye yükselmiştir. Özel bankaların karı 31,6milyar TL ile yıllık %34,9 oranında artarken, kamu bankalarının karı aynı dönemler itibarıyla %44,8 oranında düşerek 8,6 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Temmuz ayında bankacılık sektörünün TL kredileri %0,4 oranında büyürken; tüketici kredileri, ihtiyaç ve diğer krediler öncülüğünde %1 artmıştır. Kredi kartlarında %5,1’lik artış gözlenirken, kobi kredileri düşüş göstermiştir. YP mevduatlarda ise kurun da etkisiyle düşüş kaydedilmiştir. Fonlama tarafında bakıldığında, TL mevduatlarda %2,9 oranında büyüme görülürken, kurdaki düşüşe karşın YP mevduatlar yatay seyretmiştir. Böylelikle bankacılık sektörünün kredi/mevduat oranı 220 baz puan azalarak %96,9 olarak gerçekleşmiştir. Bankacılık sektörünün kümülatif özsermaye karlılığı düşen aylık kara karşın 20 baz puan artışla %11,5’e yükselmiştir. Aktif karlılık ise %1,1 ile yatay kalmıştır. Öte yandan, enflasyona endeksli tahvillerin önemli katkısıyla net faiz marjı %3’e kadar yükselmiştir. Bankacılık sektörü sorunlu kredi oranı tarafında ise önemli bir değişim gözlenmemiş ve takipteki krediler oranı  %3,66 olarak gerçekleşmiştir. Son olarak, sermaye yeterlilik oranı temmuz ayında %17,45 olarak gerçekleşmiştir. Öncü göstergeler ekonomik aktivitedeki toparlanmanın devam ettiğine işaret ederken, net ücret ve komisyon gelirlerinde güçlü seyir sürebilir. Diğer yandan, net faiz gelirlerinde, kredi fiyatlamalarının olumlu etkisi ve artan enflasyon beklentilerine paralel TÜFE endekslilerin desteği sürebilecekken, ağustos ayı sonrasında TCMB’nin faiz kararı net faiz gelirlerinin seyri açısından önemli olacaktır. Ayrıca, Ağustos ayında kurdaki stabilitenin devam etmesiyle ticari zarar kaleminde düşüş öngörülürken, kredi risk maliyetinde de iyileşme beklenmektedir. Kredi ödemelerindeki gecikmelere yönelik getirilen esnekliğin eylül sonuna kadar uzatılması ve takip hesaplarındaki gün sayısının da artmasıyla aktif kalitesinde bir bozulma şu aşamada gözlenmeyebilir ki ekonomik aktivitedeki temponun devam etmesi beklenmekte. Bu kapsamda, teknolojik yatırımların geri dönüşleri de devam ederken artan verimlilikle birlikte Bankacılık sektörünün operasyonel anlamdaki karlılığı artmaya devam edebilir.

Gübre Sektörü: Rekabet Kurulu tarafından gübre sektöründe faaliyet gösteren 7 teşebbüs hakkında soruşturma açılmasına karar verildi. Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, gübre sektöründeki fiyat artışlarının Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar” maddesi kapsamında incelenmesi amacıyla yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Bandırma Gübre Fabrikaları AŞ, Ege Gübre Sanayii AŞ, Eti Bakır AŞ, Gemlik Gübre Sanayi AŞ, Gübre Fabrikaları TAŞ, İstanbul Gübre Sanayii AŞ ve Toros Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Duyuruda, söz konusu kararın bilgilendirme içerikli olduğu ve hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamayacağı belirtildi. Kaynak:AA

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

ARD Bilişim (ARDYZ): Şirket, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ile ” Ölçeklenebilir Veri Depolama Sistemi Alımı” işine ait sözleşmeyi 6,1mn TL (KDV Dahil) bedelle 31.08.2021 tarihi itibariyle imzalamıştır.

VBT Yazılım (VBTYZ): VBT Yazılım, Enerjisa Enerji’nin (ENJSA) doğrudan ortaklığı altında olan ve ilgili elektrik dağıtım bölgelerinde dağıtım faaliyeti ile iştigal eden Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ile imzalanan “Disk Depolama Hizmeti Alımı Sözleşmesi” kapsamında sistem kurulumları tamamlanmış, uygulama testleri başarı ile tamamlanmış, onay alarak hizmet kullanılmaya başlamış ve faturalama sürecine geçilmiştir. “Disk Depolama Hizmeti Alımı Sözleşmesi” uyarınca 36 ay boyunca sürecek hizmetin yaklaşık toplam değerinin 897.000 USD olması beklenmektedir.
   

FAİZ PİYASALARI
 

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 62 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 325 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,28 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,27-%1,31 bandında hareketin ardından %1,31 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta sınırlı değişimler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise düşüşler görüldü. sınırlı düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 7 baz puana varan sınırlı değişimler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 20 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort
Hatay escort
Aydın escort
İzmir escort
Ankara escort
Antalya escort
Bursa escort
İstanbul escort
Kocaeli escort
Konya escort
Mardin escort
Mersin escort
Samsun escort
Sinop escort
Tekirdağ escort
Rize escort
Amasya escort
Balıkesir escort
Çanakkale escort
Bolu escort
Erzincan escort
Şırnak escort
Adana escort
Van escort
Yozgat escort
Zonguldak escort
Afyon escort
Adıyaman escort
Bilecik escort
Aksaray escort
Ağrı escort
Bitlis escort
Siirt escort
Denizli escort
Çorum escort
Burdur escort
Diyarbakır escort
Edirne escort
Düzce escort
Erzurum escort
Kırklareli escort
Gaziantep escort
Giresun escort
Kilis escort
Kars escort
Karabük escort
Kırıkkale escort
Kayseri escort
Kırşehir escort
Malatya escort
Maraş escort
Manisa escort
Muş escort
Muğla escort
Kastamonu escort
Ordu escort
Nevşehir escort
Sakarya escort
Osmaniye escort
Şanlıurfa escort
Sivas escort
Trabzon escort
Tokat escort
Ardahan escort
Bartın escort
Karaman escort
Batman escort
Bayburt escort
Bingöl escort
Elazığ escort
Gümüşhane escort
Hakkari escort
Eskişehir escort
Isparta escort
Yalova escort
Uşak escort
Iğdır escort
escort
Konya escort
Sakarya escort
Samsun escort
Kocaeli escort
Kayseri escort
İzmir escort
Hatay escort
Gaziantep escort
Diyarbakır escort
Ankara escort
Adana escort
Antalya escort
Bursa escort
Mersin escort
Aydın escort
Balıkesir escort
Çanakkale escort
Kıbrıs escort
Kütahya escort
Manisa escort
Muğla escort
Tekirdağ escort
Trabzon escort
Yalova escort
Isparta escort
Kahramanmaraş escort
Ordu escort
Rize escort
Sivas escort
Afyon escort
Aksaray escort
Giresun escort
Şanlıurfa escort
Yozgat escort
Erzurum escort
Amasya escort
Çorum escort
Tokat escort
Uşak escort
Van escort
Bolu escort
Burdur escort
Kırşehir escort
Niğde escort
Osmaniye escort
Zonguldak escort
Düzce escort
Edirne escort
Erzincan escort
Karabük escort
Karaman escort
Kastamonu escort
Kırıkkale escort
Kırklareli escort
Aydın escort
muğla escort
tekirdağ escort
manisa escort
balıkesir escort
manavgat escort
alanya escort
fethiye escort
didim escort
trabzon escort
elazığ escort
ordu escort
kütahya escort
ısparta escort
rize escort
maraş escort
yalova escort
giresun escort
yozgat escort
tokat escort
şanlıurfa escort
sivas escort
batman escort
erzurum escort
sinop escort
kırşehir escort
karaman escort
kırıkkale escort
bolu escort
amasya escort
niğde escort
uşak escort
edirne escort
çorum escort
osmaniye escort
zonguldak escort
van escort
erzincan escort
Ceyhan escort
Çukurova escort
Kozan escort
Sarıçam escort
Seyhan escort
Yüreğir escort
Batıkent escort
Çankaya escort
Çubuk escort
Etimesgut escort
Keçiören escort
Mamak escort
Polatlı escort
Sincan escort
Yenimahalle escort
Bağlar escort
Ergani escort
Kayapınar escort
Yenişehir escort
Nizip escort
Şahinbey escort
Şehitkamil escort
Antakya escort
Defne escort
Dörtyol escort
İskenderun escort
Kırıkhan escort
Samandağ escort
Aliağa escort
Bayraklı escort
Bornova escort
Buca escort
Çeşme escort
Gaziemir escort
Karşıyaka escort
Konak escort
Menemen escort
Ödemiş escort
Torbalı escort
Develi escort
Kocasinan escort
Melikgazi escort
Talas escort
Çayırova escort
Darıca escort
Derince escort
Gebze escort
Gölcük escort
İzmit escort
Kartepe escort
Körfez escort
Akşehir escort
Beyşehir escort
Bosna escort
Ereğli escort
Karatay escort
Selçuklu escort
meram escort
Atakum escort
Bafra escort
Canik escort
Çarşamba escort
İlkadım escort
Vezirköprü escort
manavgat escort
alanya escort
belek escort
aksu escort
finike escort
gazipaşa escort
güllük escort
kaş escort
kemer escort
kepez escort
konyaaltı escort
korkuteli escort
kumluca escort
lara escort
muratpaşa escort
serik escort
gemlik escort
gürsu escort
inegöl escort
iznik escort
mudanya escort
nilüfer escort
orhangazi escort
osmangazi escort
yıldırım escort
kuşadası escort
didim escort
nazilli escort
söke escort
efeler escort
bandırma escort
altıeylül escort
edremit escort
karesi escort
susurluk escort
bodrum escort
gümbet escort
turgutreis escort
dalaman escort
fethiye escort
köyceğiz escort
marmaris escort
çerkezköy escort
çorlu escort
kapaklı escort
süleymanpaşa escort
anamur escort
erdemli escort
mezitli escort
silifke escort
tarsus escort
akhisar escort
salihli escort
soma escort
turgutlu escort
girne escort
lefkoşa escort
biga escort
çan escort
gelibolu escort
dinar escort
emirdağ escort
sandıklı escort
merzifon escort
suluova escort
taşova escort
gerede escort
mengen escort
bucak escort
yeşilyurt escort
akçakoca escort
kadirli escort
osmancık escort
sungurlu escort
ipsala escort
keşan escort
kilimli escort
üzümlü escort
aziziye escort
palandöken escort
yakutiye escort
bulancak escort
espiye escort
tirebolu escort
safranbolu escort
lüleburgaz escort
elbistan escort
sorgun escort
gediz escort
simav escort
tavşanlı escort
fatsa escort
ünye escort
ardeşen escort
çayeli escort
birecik escort
eyyübiye escort
haliliye escort
siverek escort
suruç escort
viranşehir escort
kangal escort
şarkışla escort
suşehri escort
yıldızeli escort
erbaa escort
niksar escort
turhal escort
akçaabat escort
araklı escort
of escort
ortahisar escort
istanbul masaj
ankara masaj
izmir masaj
bursa masaj
antalya masaj
adana masaj
konya masaj
şanlıurfa masaj
gaziantep masaj
kocaeli masaj
mersin masaj
diyarbakır masaj
hatay masaj
manisa masaj
kayseri masaj
samsun masaj
balıkesir masaj
maraş masaj
van masaj
aydın masaj
tekirdağ masaj
sakarya masaj
denizli masaj
muğla masaj
adıyaman masaj
afyon masaj
ağrı masaj
aksaray masaj
amasya masaj
ardahan masaj
artvin masaj
bartın masaj
batman masaj
bayburt masaj
bilecik masaj
bingöl masaj
bitlis masaj
bolu masaj
burdur masaj
çanakkale masaj
çankırı masaj
çorum masaj
düzce masaj
edirne masaj
elazığ masaj
erzincan masaj
erzurum masaj
eskişehir masaj
giresun masaj
gümüşhane masaj
ığdır masaj
ısparta masaj
karabük masaj
karaman masaj
kastamonu masaj
kilis masaj
kırıkkale masaj
kırklareli masaj
kırşehir masaj
uşak masaj
kütahya masaj
malatya masaj
mardin masaj
nevşehir masaj
niğde masaj
ordu masaj
trabzon masaj
osmaniye masaj
rize masaj
siirt masaj
sinop masaj
sivas masaj
tokat masaj
Çankaya masaj
Keçiören masaj
Mamak masaj
Polatlı masaj
Sincan masaj
Alanya masaj
Belek masaj
Kaş masaj
Kemer masaj
Korkuteli masaj
Lara masaj
Manavgat masaj
Serik masaj
Side masaj
Didim masaj
Efeler masaj
Kuşadası masaj
Nazilli masaj
Altıeylül masaj
Bandırma masaj
Edremit masaj
Karesi masaj
Susurluk masaj
Gemlik masaj
Gürsu masaj
İnegöl masaj
Mudanya masaj
Nilüfer masaj
Osmangazi masaj
Yıldırım masaj
Biga masaj
Çan masaj
Gelibolu masaj
Karahayıt masaj
Pamukkale masaj
Nizip masaj
Şahinbey masaj
Şehitkamil masaj
Antakya masaj
Defne masaj
İskenderun masaj
Bağcılar masaj
Bahçelievler masaj
Esenler masaj
Esenyurt masaj
Kadıköy masaj
Kağıthane masaj
Kartal masaj
Küçükçekmece masaj
Maltepe masaj
Pendik masaj
Sultangazi masaj
Ümraniye masaj
Üsküdar masaj
Alsancak masaj
Bayraklı masaj
Bornova masaj
Buca masaj
Çiğli masaj
Gaziemir masaj
Karşıyaka masaj
Konak masaj
Menemen masaj
Ödemiş masaj
Torbalı masaj
Darıca masaj
Gebze masaj
Gölcük masaj
İzmit masaj
Körfez masaj
Akşehir masaj
Beyşehir masaj
Ereğli masaj
Karatay masaj
Meram masaj
Selçuklu masaj
Akhisar masaj
Alaşehir masaj
Soma masaj
Turgutlu masaj
Elbistan masaj
Akdeniz masaj
Anamur masaj
Erdemli masaj
Mezitli masaj
Silifke masaj
Tarsus masaj
Toroslar masaj
Yenişehir masaj
Bodrum masaj
Dalaman masaj
Fethiye masaj
Köyceğiz masaj
Marmaris masaj
Menteşe masaj
Milas masaj
Adapazarı masaj
Serdivan masaj
Atakum masaj
Çarşamba masaj
İlkadım masaj
Eyyübiye masaj
Siverek masaj
Viranşehir masaj
Çerkezköy masaj
Çorlu masaj
Erbaa masaj
Keşan escort
Safranbolu escort
Boyabat escort
Kızıltepe escort
Üzümlü escort
Bucak escort
Kadirli escort
Bornova escort
Batıkent escort
Alanya escort
İnegöl escort
Orhangazi escort
İzmit escort

Akşehir escort
Tarsus escort
İlkadım escort
Çerkezköy escort
Ardeşen escort
Kuşadası escort
Merzifon escort
Bandırma escort
Çerkeş escort
Gelibolu escort
Gerede escort
Antakya escort
Ceyhan escort
Dinar escort
Besni escort
Bozüyük escort
Eskil escort
Diyadin escort
Ahlat escort
Çivril escort
Bağlar escort
Akçakoca escort
Aziziye escort
Lüleburgaz escort
Şahinbey escort
Bulancak escort
Digor escort
Keskin escort
Bünyan escort
Kaman escort
Battalgazi escort
Elbistan escort
Akhisar escort
Bulanık escort
Bodrum escort
Altınordu escort
Bor escort
Avanos escort
Adapazarı escort
Virenşehir escort
Gemerek escort
Kangal escort
Akçaabat escort
Erbaa escort
Tavşanlı escort
Karşıyaka escort
Çankaya escort
Manavgat escort
Nilüfer escort
Arnavutköy escort
Gebze escort
Beyşehir escort
Silifke escort
Atakum escort
Çorlu escort
Çayeli escort
Didim escort
Suluova escort
Edremit escort
Ilgaz escort
Biga escort
Göynük escort
İskenderun escort
Çukurova escort
Kaynaşlı escort
Emirdağ escort
Gölbaşı escort
Söğüt escort
Ortaköy escort
Dogubayazıt escort
Güroymak escort
Karahayıt escort
Bismil escort
Horasan escort
Mucur escort
Babaeski escort
Şehitkamil escort
Espiye escort
Kağızman escort
Yahşihan escort
Develi escort
Doğanşehir escort
Afşin escort
Alaşehir escort
Malazgirt escort
Marmaris escort
Fatsa escort
Ürgüp escort
Akyazı escort
Eyyübiye escort
Şarkışla escort
Araklı escort
Niksar escort
Simav escort
Buca escort
Çubuk escort
Muratpaşa escort
Görükle escort
Avcılar escort
Darıca escort
Çumra escort
Anamur escort
Çarşamba escort
Ergene escort
Fındıklı escort
Nazilli escort
Taşova escort
Susurluk escort
Çan escort
Mudurnu escort
Defne escort
Kozan escort
Sandıklı escort
Yahyalı escort
Patnos escort
Kahta escort
Pamukkale escort
Ergani escort
Oltu escort
Nizip escort
Görele escort
Sarıkamış escort
Yeşilyurt escort
Dulkadiroğlu escort
Kırkağaç escort
Varto escort
Fethiye escort
Kumru escort
Erenler escort
Akçakale escort
Suşehri escort
Of escort
Turhal escort
Torbalı escort
Haymana escort
Kepez escort
Osmangazi escort
Bağcılar escort
Derince escort
Ereğli escort
Erdemli escort
Bafra escort
Kapaklı escort
Pazar escort
Davutlar escort
Altıeylül escort
Ayvacık escort
Dörtyol escort
Sarıçam escort
Sur escort
Palandöken escort
Nurdağı escort
Tirebolu escort
Zile escort
Ünye escort
Selim escort
Kocasinan escort
Onikişubat escort
Salihli escort
Milas escort
Pamukova escort
Birecik escort
Yıldızeli escort
Ortahisar escort
Malkara escort
Yakutiye escort
Zara escort
Yomra escort
Konak escort
Keçiören escort
Lara escort
Yıldırım escort
Beylikdüzü escort
Gölcük escort
Karatay escort
Mezitli escort
Canik escort
Efeler escort
Ayvalık escort
Kırıkhan escort
Seyhan escort
Melikgazi escort
Pazarcık escort
Soma escort
Dalaman escort
Sapanca escort
Haliliye escort
Ödemiş escort
Mamak escort
Kemer escort
Mudanya escort
Çekmeköy escort
Körfez escort
Meram escort
Aliağa escort
Polatlı escort
Belek escort
Gemlik escort
Esenler escort
Fatih escort
Selçuklu escort
Akdeniz escort
Terme escort
Söke escort
Karesi escort
Yüreğir escort
Payas escort
Talas escort
Türkoğlu escort
Turgutlu escort
Datça escort
Gümbet escort
Serdivan escort
Karaköprü escort
Çeşme escort
Sincan escort
Gaziemir escort
Ulus escort
Kaş escort
Gürsu escort
Güngören escort
Mut escort
Samandağ escort
Yunusemre escort
Köyceğiz escort
Siverek escort
Toroslar escort
Menteşe escort
Kadıköy escort
İznik escort
Serik escort
Menemen escort
Aksu escort
Kağıthane escort
Kartal escort
Maltepe escort
Kestel escort
Yenişehir escort
Yatağan escort
Tire escort
Finike escort
Pendik escort
Sarıyer escort
Şişli escort
Sultangazi escort
Tuzla escort
Urla escort
Konyaaltı escort
Korkuteli escort
Kumluca escort
Karacabey escort
Ümraniye escort
Üsküdar escort
Zeytinburnu escort
Tekirdağ masaj salonu
Adana masaj salonu
Mersin masaj salonu
Bursa masaj salonu
Muğla masaj salonu
Balıkesir masaj salonu
Kocaeli masaj salonu
İstanbul masaj salonu
Ankara masaj salonu
Antalya masaj salonu
İzmir masaj salonu
Denizli masaj salonu
Çanakkale masaj salonu
Sakarya masaj salonu
Manisa masaj salonu
Malatya masaj salonu
Yalova masaj salonu
Sivas masaj salonu
Tokat masaj salonu
Kayseri masaj salonu
Trabzon masaj salonu
Aydın masaj salonu
Elazığ masaj salonu
Afyon masaj salonu
Kütahya masaj salonu
Ordu masaj salonu
Eskişehir masaj salonu
Gaziantep masaj salonu
istanbul masaj salonu
ankara masaj salonu
izmir masaj salonu
bursa masaj salonu
antalya masaj salonu
adana masaj salonu
konya masaj salonu
şanlıurfa masaj salonu
gaziantep masaj salonu
kocaeli masaj salonu
mersin masaj salonu
diyarbakır masaj salonu
hatay masaj salonu
manisa masaj salonu
kayseri masaj salonu
samsun masaj salonu
balıkesir masaj salonu
maraş masaj salonu
van masaj salonu
aydın masaj salonu
tekirdağ masaj salonu
sakarya masaj salonu
denizli masaj salonu
muğla masaj salonu
bağcılar masaj salonu
bahçelievler masaj salonu
esenler masaj salonu
esenyurt masaj salonu
kadıköy masaj salonu
kağıthane masaj salonu
kartal masaj salonu
küçükçekmece masaj salonu
maltepe masaj salonu
pendik masaj salonu
sultangazi masaj salonu
ümraniye masaj salonu
üsküdar masaj salonu
aliağa masaj salonu
alsancak masaj salonu
bayraklı masaj salonu
bornova masaj salonu
buca masaj salonu
çeşme masaj salonu
çiğli masaj salonu
gaziemir masaj salonu
karşıyaka masaj salonu
konak masaj salonu
menemen masaj salonu
ödemiş masaj salonu
torbalı masaj salonu
çankaya masaj salonu
keçiören masaj salonu
mamak masaj salonu
polatlı masaj salonu
sincan masaj salonu
alanya masaj salonu
belek masaj salonu
kaş masaj salonu
kemer masaj salonu
korkuteli masaj salonu
lara masaj salonu
manavgat masaj salonu
serik masaj salonu
side masaj salonu
didim masaj salonu
efeler masaj salonu
kuşadası masaj salonu
nazilli masaj salonu
altıeylül masaj salonu
bandırma masaj salonu
edremit masaj salonu
karesi masaj salonu
susurluk masaj salonu
gemlik masaj salonu
gürsu masaj salonu
inegöl masaj salonu
mudanya masaj salonu
nilüfer masaj salonu
osmangazi masaj salonu
yıldırım masaj salonu
biga masaj salonu
çan masaj salonu
gelibolu masaj salonu
adıyaman masaj salonu
afyon masaj salonu
ağrı masaj salonu
aksaray masaj salonu
amasya masaj salonu
ardahan masaj salonu
artvin masaj salonu
bartın masaj salonu
batman masaj salonu
bayburt masaj salonu
bilecik masaj salonu
bingöl masaj salonu
bitlis masaj salonu
bolu masaj salonu
burdur masaj salonu
çanakkale masaj salonu
çankırı masaj salonu
çorum masaj salonu
düzce masaj salonu
edirne masaj salonu
elazığ masaj salonu
erzincan masaj salonu
erzurum masaj salonu
eskişehir masaj salonu
giresun masaj salonu
gümüşhane masaj salonu
ığdır masaj salonu
ısparta masaj salonu
karabük masaj salonu
karaman masaj salonu
kastamonu masaj salonu
kilis masaj salonu
kırıkkale masaj salonu
kırklareli masaj salonu
kırşehir masaj salonu
uşak masaj salonu
kütahya masaj salonu
malatya masaj salonu
mardin masaj salonu
nevşehir masaj salonu
niğde masaj salonu
ordu masaj salonu
trabzon masaj salonu
osmaniye masaj salonu
rize masaj salonu
siirt masaj salonu
sinop masaj salonu
sivas masaj salonu
tokat masaj salonu
karahayıt masaj salonu
pamukkale masaj salonu
nizip masaj salonu
şahinbey masaj salonu
şehitkamil masaj salonu
antakya masaj salonu
defne masaj salonu
iskenderun masaj salonu
darıca masaj salonu
gebze masaj salonu
gölcük masaj salonu
izmit masaj salonu
körfez masaj salonu
akşehir masaj salonu
beyşehir masaj salonu
ereğli masaj salonu
karatay masaj salonu
meram masaj salonu
selçuklu masaj salonu
akhisar masaj salonu
alaşehir masaj salonu
soma masaj salonu
turgutlu masaj salonu
akdeniz masaj salonu
anamur masaj salonu
erdemli masaj salonu
mezitli masaj salonu
silifke masaj salonu
tarsus masaj salonu
toroslar masaj salonu
yenişehir masaj salonu
bodrum masaj salonu
dalaman masaj salonu
fethiye masaj salonu
köyceğiz masaj salonu
marmaris masaj salonu
menteşe masaj salonu
milas masaj salonu
adapazarı masaj salonu
serdivan masaj salonu
atakum masaj salonu
çarşamba masaj salonu
ilkadım masaj salonu
eyyübiye masaj salonu
siverek masaj salonu
viranşehir masaj salonu
çerkezköy masaj salonu
çorlu masaj salonu
erbaa masaj salonu
akcaabat escort
kiziltepe escort
artuklu escort
odunpazari escort
tepebasi escort
bodrum- escort
fethiye escort
milas escort
dalaman escort
marmaris escort
pamukkale escort
merkezefendi escort
adapazari escort
serdivan escort
corlu escort
suleymanpasa escort
cerkezkoy escort
efeler escort
nazilli escort
soke escort
kusadasi escort
didim escort
ipekyolu escort
ercis escort
onikisubat escort
dulkadiroglu escort
karesi escort
altieylul escort
balikesir edremit escort
ilkadim escort
bafra escort
bafra escort
melikgazi escort
kocasinan escort
talas escort
yunusemre escort
akhisar escort
turgutlu escort
sehzadeler escort
antakya escort
iskenderun escort
defne escort
dortyol escort
kayapinar escort
baglar escort
yenisehir escort
tarsus escort
toroslar escort
yenisehir escort
akdeniz escort
silifke escort
mezitli escort
gebze escort
darica escort
korfez escort
golcuk escort
sahinbey escort
sehitkamil escort
haliliye escort
siverek escort
eyyubiye escort
bosna escort
selcuklu escort
karatay escort
meram escort
eregli escort
seyhan escort
yuregir escort
cukurova escort
saricam escort
ceyhan escort
kozan escort
kemer escort
alanya escort
lara escort
side escort
manavgat escort
fethiye escort
kepez escort
konyaalti escort
finike escort
kas escort
elmali escort
muratpasa escort
demre escort
korkuteli escort
kumluca escort
osmangazi escort
gorukle escort
nilufer escort
yildirim escort
inegol escort
gemlik escort
buca escort
karabaglar escort
bornova escort
karsiyaka escort
konak escort
bayrakli escort
cigli escort
torbali escort
menemen escort
kecioren escort
cankaya escort
ankara yenimahalle escort
mamak escort
etimesgut escort
sincan escort
altindag escort
golbasi escort
kizilay escort
bozuyuk escort
safranbolu escort
yuksekova escort
cayeli escort
luleburgaz escort
bor escort
kesan escort
sorgun escort
isparta merkez escort
yalvac escort
bulancak escort
corum merkez escort
sungurlu escort
patnos escort
biga escort
kadirli escort
tavsanli escort
elazig merkez escort
kovancilar escort
zonguldak merkez escort
zonguldak eregli escort
erbaa escort
kozluk escort
kahta escort
sivas merkez escort
sarkisla escort
afyon merkez escort
sandikli escort
yakutiye escort
palandoken escort
altinordu escort
unye escort
fatsa escort
yesilyurt escort
battalgazi escort
ortahisar escort
polatli escort
aliaga escort
menderes escort
bergama escort
odemis escort
mudanya escort
serik escort
nizip escort
basiskele escort
kartepe escort
cayirova escort
erdemli escort
reyhanli escort
kirikhan escort
samandag escort
alasehir escort
soma escort
salihli escort
canik escort
carsamba escort
kapakli escort
akyazi escort
erenler escort