Gündem

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi diş eksikliği olması durumunda eksik dişin yerini doldurmak için son yıllarda güvenli uygulanan uzun vadeli diş tedavisidir.  Çene kemiğinin yeterli olduğu her durumda İmplant tedavisi yapılabilir.  Gerek çürük dişler de gerek kırık hasarlı dişlerde veya diş kaybı yaşanması durumunda çene kemiğine yerleştirilen kron maddesi üzerine yapılan kaplamalarla ömürlük bir tedavi sunar.  

Hangi durumda implant uygulanır

İmplant tedavisi birçok konuda alternatif sunan bir tedavidir.  Bu nedenle son yıllarda en fazla tercih edilen tedavi biçimidir. 

İmplant diş kimlere uygulanır

İmplant diş fiziksel gelişimini tamamlayan herkese uygulanabilir.  Ayrıca kaza sonucu kaza sonucu diş kayıplarında,  erken çürüme sebebiyle diş kaybı yaşayanlar da yani tek bir dişten çok fazla diş eksikliği durumunda her yaşta hastaya uygulanabilen bir tedavidir.  İmplant tedavisinde çene kemiği yoğunluğu son derece önemlidir.  Çene kemiğinin yoğunluğunun tedaviye cevap vermeyecek durumda ise alternatif kemik grefti denilen bir uygulama yapılarak çene kemiği desteklendikten sonra implantlar yerleştirilerek tekrar tedavi yapılabilir.

İmplant tedavisine neler engel olur

Ancak bazı kronik rahatsızlıklarda ve bağışıklık sistemi bozukluklarında İmplant tedavisi başarısız olabilir.  Örneğin diyabet ve Hemofili hastalarında İmplant tedavisi belli önlemler alınarak veya doktor ile görüşülerek onayı alındıktan sonra yapılabilir.  Sigara alışkanlığı İmplant tedavisi riskini arttırır.  Sigara içenlerde implant tedavisi genellikle başarısız sonuçlanır. Alkol veya madde bağımlılarında da İmplant tedavisi çok olumlu sonuç vermez.  Çünkü madde bağımlılarında iyileşme süreci geç olur.  hatta enfeksiyon riski çok fazla olması açısından İmplant tedavisi önerilmez.

 İmplant tedavisi nasıl uygulanır

implant tedavisinden önce ilk muayenede tedavinin nasıl yapılacağı planlanır.  implantların yerleştirilmesi ile devam eden bir tedavi süreci başlar.  Önce çene kemiğine titanyum içeriğine sahip silindir biçiminde diş implantı yerleştirilir.  İmplantın çene kemiğine kaynaşması beklenir.  Bunun içinde 3-4 ay gibi bir süre beklenir.  Son olarak da porselen kaplamalar yerleştirilir. İmplant tedavisi sonucunda dişler son derece doğal bir görselliğe sahiptir.  Aynı zamanda işlevsel olarak da çok rahat ve doğaldır.

 İmplant tedavisi güvenli midir?

İmplant eksik dişlerin yerine doğal dişlerden daha sağlam alan son derece güvenli ve ömürlük bir tedavidir. Yaklaşık olarak 30 yıldır İmplant tedavisi uygulanmaktadır.  implant vidaları titanyum içerikli materyaller oldukları için doku ile kısa sürede uyum sağlar. İmplant tedavisi konusunda kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir